
puqpress
Official importer
Factory warranty
Insured shipping
Mexico & United States
Expert guidance
Equipment for your café
For professional use (up to 300 tamps per day)
Coffee is an important product for your business but not your core business.
Now Q1 looks more stunning than before with it’s premium colors & matt finishing
| Net weight: | 3.5 KG |
| Dimensions(DxWxH): | 19.5×14.1×28.6cm |
| Input: | 110-240Vac 50-60Hz |
| Power: | 72 W |
| Plug type: | All |
| Tamp profiles: | Speedy – Precision – Single |
| Tamper diameter: | 53.0 – 58.3mm |
| Suitable for: | Every machine. Single & double spouted portafilters. |
| Naked portafilter compatibility: | No |
| Non-stick tamper finish: | Yes |
| Fine adjustment lower damp: | No |
| Force adjustment: | Steps of 1kg in the range from 10 – 30kg |
| Available coulours | Premium Black & Premium White |
| Certifications: | CB,CE, cETLus, KTC, EAC, NSF-8, PSE |
Puqpress Q1
$990.00