
puqpress
Official importer
Factory warranty
Insured shipping
Mexico & United States
Expert guidance
Equipment for your café
| Net weight: | 3.4 KG |
| Dimensions(DxWxH): | 19.5×14.1×28.6cm |
| Input: | 110-240Vac 50-60Hz |
| Power: | 72 W |
| Plug type: | All |
| Cycle duration: | 1.3s |
| Tamper diameter: | 53.0 – 58.3mm |
| Suitable for: | Works with all types of portafilters. Naked, single & double spouted portafilters. |
| Naked portafilter compatibility: | Yes |
| Non-stick coating: | Yes |
| Fine adjustment lower damp: | No |
| Force adjustment: | Steps of 1kg in the range from 10 – 30kg |
| Led lights: | Black & White |
| Available colours: | CB,CE, cETLus, KTC, EAC, PSE, ETL sanitation |
Puqpress Mini - 58.3mm
$760.00